Hírek/Cikkek : Magyar kódex segít a torinói lepel titkában
Magyar kódex segít a torinói lepel titkában
2007.07.19. 13:05
A National Geographic Channel legújabb dokumentumfilmjében a katolikus egyház egyik legbecsesebb ereklyéje, a torinói lepel valódiságát vizsgálja. A kutatókat az eredetiség meghatározásában az Országos Széchényi Könyvtárban található Pray-kódex lapjain található illusztrációkat is felhasználták.
Állandó és heves vita folyik arról, hogy mi is pontosan a torinói lepel. Valóban ez volt Jézus halotti leple, vagy csak egy hamisítvány? Minden felelősségteljes és mértékadó tudós, aki ismeri a leplet, egy 14. század során készült művészeti alkotásként tekint rá. Egyetlen középkori reneszánsz, vagy azóta készült bármilyen műalkotásra sem hasonlít. Egyesek Jézus halotti leplének tartják, amely igazságügyi orvosszakértői szemszögből hiteles lenyomata a keresztre feszítésnek és Krisztus képét és vérét hordozza. Mások ugyanilyen biztosak ennek az ellenkezőjében. Valódi vagy hamisítvány? Úgy tűnik, még a modern tudomány sem tud erre egyértelmű választ adni.
A kereszthez és a töviskoronához hasonlóan, Jézus halotti leple is ismerős tárgy volt a középkori keresztények számára. Mind a négy evangélium említést tesz róla: a Biblia azt mondja, hogy a keresztre feszítés után Jézust egy közeli sírhelyre vitték, ahol előkészítették a temetését. Az Írás szerint ez zsidó szokás szerint történt, de a Biblia nem említi meg, hogy melyik is volt ez, csupán annyit tudunk meg, hogy Jézust lenvászonnal takarták be. A Biblia arra is kitér, hogy nagy mennyiségű aloét és mirhát hoztak, hogy bekenjék velük a testet.
Ha a torinói lepel megegyezik Jézus halotti leplével, akkor tizenhárom századon át titokban rejtőzött valahol, mert legközelebb, egy Szentföldről hazatért keresztes lovag kezében bukkanunk rá. A férfi családja később a Lirey-i templomnak adományozta. A lepel ekkor került a reflektorfénybe, és ezután zarándokok vándoroltak Lirey-be, hogy ámulattal csodálják a titokzatos képet. A lepel végül annyira népszerű lett, hogy vándorútra kellett vinni. A különböző helyszíneken a helyi papság emelte a magasba az alázatos tömeg előtt.
A leplet a középkori művészek megpróbálták lemásolni, ám ez nem nagyon sikerült. Nem mindenki hitt azonban abban, hogy a lepel eredeti. Egyesek szerint a hamisító a kívánt eredmény érdekében vászonra vagy üvegre festett, és egy nem túlságosan kiemelkedő szobrot, úgynevezett lapos domborművet is használhatott. Elképzelhető az is, hogy egy holttest volt a modell. Néhány elmélet szerint azonban ilyen mértékű pontosságot csak élő emberen lehetett elérni. Néhány kutató szerint a lepel egy középkori fénykép lehet, talán egyike Leonardo da Vinci kevésbé ismert kísérleteinek.
Ez a feltételezés a vászon egyik szokatlan tulajdonságára világít rá. Elsőként egy olasz ügyvéd, Secundo Pia vette észre a jelenséget, aki az első fényképeket készítette a lepelről 1898-ban. Ahogy kiemelte a táblákat az előhívóból, azt látta, hogy a képen felcserélődtek a fényes és sötét részek. Ez kísértetiesen hasonlított egy negatívból készült fényképre, és ebben az esetben maga a lepel volt a negatív. A szkeptikusokat azonban ez sem győzte meg.
1988-ban el kellett volna dőlnie annak a kérdésnek, hogy a lepel eredeti-e vagy sem. Ekkor ugyanis egy három postabélyegnyi méretű darabot csippentettek le a sarkából. Egy látszólag egyértelmű eljárás során az apró szalagot három részre vágták, majd ezeket fémtartókba tették, és a kontrollminták kíséretében, három független laboratóriumba küldték. Akkor az volt a cél, hogy a radiokarbon kormeghatározás segítségével megállapítsák a korát. Hat hónappal később napvilágra hozták az eredményeiket: egyértelmű és jól körülhatárolható dátumokat írtak fel egy táblára. A lepelből származó len szálak a középkor kellős közepén lévő, százharminc éves időszak során termettek. A vita véget ért és a torinói lepel hamisnak bizonyult.
Volt azonban egy bizonyíték, amely apró reménysugárt jelentett a lepel hívei számára, hogy a radiokarbonos kormeghatározás, ha csak kis mértékben is, de téves. Ezt a megállapítást a magyar Pray kódexre alapozták, amelyben egy illusztráción Krisztus temetése látható, ahol egy hosszú szövetdarabbal burkolják be őt. A radiokarbon kormeghatározás szerint viszont a lepel keletkezésének legkorábbi lehetséges dátuma 1260 lehet, a kódexet pedig 1190-ben, hetven évvel korábban látták el képekkel. A könyvet díszítő művész két jellegzetes tulajdonsággal, egy ritka halszálkás mintázattal és négy, megközelítőleg L alakot formáló lyukkal ruházta fel Jézus halotti leplét. Ez a két jellegzetesség azonban a torinói leplen is megtalálható.
Ebből az következik, hogy bárki is illusztrálta a Pray kódexet, már közel egy évszázaddal a kormeghatározás által megadott dátum előtt, ismerte a leplet. Sokak szerint kétség sem fér hozzá, hogy ez megkérdőjelezi a radiokarbon kormeghatározást. Az is elképzelhető, hogy a hamisító látta a kódexet Magyarországon, amikor hazafelé tartott a keresztes hadjáratról. Vagy mindez csak véletlen egybeesés; egyike azoknak a lepel hívei által hangoztatott titokzatos véletleneknek, amelyek sokkal korábbi keletkezési dátumot sugallnak?
Vetítik: 2007. július 20., péntek 21:00 2007. július 20., péntek 0:00 2007. július 20., péntek 3:00 2007. július 27., péntek 9:00 2007. július 27., péntek 14:00
Szövetséget a szkíták úgy kötnek, akivel kötnek: egy nagy cserépedénybe bort öntenek, és azt összekeverik a szövetséget kötők vérével. Előzőleg hegyes késsel megsebzik, vagy karddal kissé megvágják testüket, azután pedig a serlegbe mártanak egy kardot, nyilakat, egy harci fokost, és egy lándzsát, majd hosszasan imádkoznak, azután pedig isznak ők maguk is, akik ily módon szövetséget kötöttek, meg kíséretük legtekintélyesebb tagjai is.
Herodotosz
"Szent László (1077-1095) arcában a pártus királyok arca jön vissza valami egészen
időtlen mélységből... ez nem egy személyes arc, időtlen ez a királyi arc, mely a
királyi szkíta népek körében bukkan fel, és mindig az uralkodó arcvonásait állítja
elénk... Ha valaki egy árpádházi arcába belenézett, ismeretlen érzés és gyönyör
fogta el, mert olyan volt, mint hogyha az emberiség fényteli korszakát látta volna.
Azt az emberi arcot, amely közvetlenül a teremtés második pillanatában készült el.
Ezek nem földi arcú emberek voltak..."
Te vagy mindennek ős életfája , te izzó tűz örök forrata.Kibül ered minden alkota.
Karacsay Kódex
A gének nem hazudnak!!!!!!!
Grover Krantz nyilatkozta: „A magyarság ősisége egyenesen meglepő; én mezolitikumi nyelvnek találom, amely megelőzi a neolitikumi kort.”[8] Emellett még azt is kijelenti, hogy ha ez igaz, akkor a magyar nyelv tulajdonképpen a legidősebb helybeni nyelv Európában, vagyis az itt élők eredeti nyelve. (Krantz, 72)