Wass Albert film
2007.07.23. 15:29
Tisztelt Hölgyem/Uram! Wass Albert (1908–1998) író a két világháború közötti erdélyi irodalom elismert személyisége, akinek írásait, regényeit, színpadi műveit az anyaországban is jól ismerték. 1944-es kényszerű emigrációja után szinte teljeskörűen kiesett a magyar irodalmi köztudatból.
Ma már tudjuk, hogy mindez nem a véletlen műve volt, hiszen az 1945–90 közötti politikai berendezkedés a tevékenységét kényszerűségből Amerikában kifejtő író műveit teljes feledésre ítélte. Regényeinek többségét az amerikai emigrációban megalkotó író nevét Magyarországon az 1989–90-es politikai változások után ismerték meg szélesebb körben. A 90-es évek elejétől rendre megjelentek regényei, versei, színpadi művei, cikkei, tanulmányai. De nemcsak megjelentek ezek a művek, hanem egy író számára ritkán elérhető közönségsikert is arattak, hiszen munkáinak többségét tízezrek vásárolják, és ami ennél is fontosabb, olvassák. Az „Adjátok vissza a hegyeimet!” címmel tervezett dokumentum-játékfilm azt az írói-közéleti életutat mutatja fel, amelynek romantikus elemekben bővelkedő tartalma, emberi-alkotói szándékai ma is elismerésre méltók, sőt megkerülhetetlenül fontos írói-közéleti tanulságok levonását teszik lehetővé. Az író életének és munkásságának korszerű mai üzenete is van, amely összefügg a XXI. század elején a világban helyét és szerepét kereső Magyarország sorsával, benne az egyes ember lehetőségeivel és feladataival. A film nem egyik vagy másik Wass Albert-regény megfilmesítése, hanem az életút fontos eseményei mellett az írásokban, versekben és prózákban, regényrészletekben fellelhető legfontosabb motívumokból építkezik. A film alapvető gondolati-dramaturgiai keretét Wass Albert élete szolgáltatja, amely Erdélyből indult és Amerikában végződött.
Wass Albert üzenete, hogy a magyarság részt akar venni azokban a világfolyamatokban, amelyek alakítása ugyan nyilvánvalóan a nagy, erős és befolyásos nemzetek privilégiuma, de ez a gyökereit, nemzettudatát átmenetileg elveszítő közösség nem arctalan, tehetetlen kiszolgálóként, hanem több mint ezer éves államiságának legragyogóbb példáiból hitet és lelkierőt merítve, felemelt fejjel, öntudatosan összetartó nemzetté szerveződve, lelki-szellemi vonatkozásban egyenrangú partnerként akar részt venni a folyamatok alakításában.
A filmet a budapesti Korona Film Kft gyártja. Mivel a filmet egyetlen televíziós csatorna, de az ORTT és a Magyar Mozgókép Közalapítvány sem támogatja, ezért az anyagi lehetőségek függvényében az elmúlt két évben rövid időtartamú forgatásokra kerülhetett csak sor. A film befejező forgatása a tervek szerint 2007. augusztusában esedékes Erdélyben, mivel azt tervezzük, hogy ez év őszén mindenképpen bemutatjuk az alkotást a mozikban.
Mivel 2008. január 8-án ünnepeljük az író születésének 100. évfordulóját, ezért szeretnénk, ha ez az alkotás méltó módon emléket állítana az életútnak, s átalakuló világunkban segítséget nyújtana a sohasem mások ellenére való, hanem saját magunk lelki épülését szolgáló magyar nemzettudat megerősödéséhez. Mivel a film befejezéséhez közel 10 millió forint még hiányzik, ezért segítséget kérve fordulunk a magyarországi önkormányzatokhoz, vállalkozásokhoz és személyekhez, kérve őket arra, amennyiben erőfeszítésünket fontosnak tartják, lehetőségeikhez képest támogassanak minket. Kérem, vizsgálja meg, lát-e lehetőséget arra, hogy támogatást nyújtsanak a produkciónak. Támogatásának tényét a film főcímében szeretnénk feltüntetni, illetve a filmhez készült prospektusban és más nyomtatványban megörökíteni az utókor számára.
Segítségében reménykedve tisztelettel köszönti Koltay Gábor Tel/fax: 200-8403
Géplevél:
kfilm@hu.inter.net kfilm@hu.inter.net
Az email cím védve van a spam botoktól, a megtekintéséhez a JavaScript bekapcsolása szükséges
http://www.magyartaltos.info/index.php?option=com_content&task=view&id=185&Itemid=2#akocomment40
|